「井蛙不可以語於海者,拘於虛也。」

莊子


“З жабою, що живе в колодязі,

не поговориш про океан,

бо її уява обмежена простором

криниці.”

Чжуан-цзи

Фото: “Українська мить”

Ми працюємо заради них
Довідник

Фото: "Pixabay"

Венчурна індустрія України: підсумки 2019 року

InVenture Nov. 1, 2020

Слід зауважити, що українські інвестори в 2019 році працювали значно стриманіше. Якщо підвести попередні підсумки 2019 інвестиційного року на внутрішньому ринку, кількість інвестицій в вітчизняні стартапи від українських інвесторів не виросло. Всього вони зробили менше 10 публічних інвестицій. Це менше ніж в минулому і позаминулому році: в 2018 та 2017 років роках публічних було більше 10 угод.

В 2019 слід виділити наступні венчурні інвестиції:

 • Фонд SMRK вклався в сервіс доставки морепродуктів від співзасновника LeBoutique Андрія Дрогобицького.
 • Фонд SMRK доінвестував українську fashion-групу Love & Live (угоду не афішували), в яку раніше вже вкладав $ 400 000.
 • Український стартап RetargetApp закривав seed-раунд на $ 1,5 мл. У раунді брав участь TA Ventures.
 • Український Фінтех-стартап MyCredit залучив $ 3 млн від ТАС груп.
 • Український сервіс з пошуку і доставки ліків Liki24.com залучив $ 1 млн від TA Ventures і Genesis Investments, також в раунді взяли участь Mission Tech Михайла Пузракова і кілька бізнес-ангелів.
 • Українська IT-компанія Viseven привернула інвестиції від AVentures Capital.
 • Українська освітня онлайн-платформа IT Mate academy залучила $ 580 000 інвестицій.
 • Лід-інвестором виступила Genesis Investments, в раунді також взяли участь TA Ventures і засновник Intellias Михайло Пузраков.
 • Сiklum привернув інвестиції від Dragon Capital і AVentures Capital.
 • У цьому списку не враховується обсяг ангельських інвестицій (при цьому ангельські інвестори на ринку є і інвестують), оскільки сектор традиційно залишається непублічним.
 • Інвестиції Horizon Capital також не враховуються, оскільки фонд позиціонує себе «американським».

Чому внутрішній ринок венчурного інвестування в Україні не зростає?

Чи не найактивнішим інвестором в Україні з 2015 року був Digital Future Олексія Вітченко. Інвесткомпанія робила близько 4-5 посівних (з публічних) інвестицій в українські команди щорічно, а також активно дивилася на європейські ринки. За словами Олексія Вітченко, в році, що минає DF переключився на M&A.

«В останній рік більше ресурсів виділяємо на M&A. Тому по венчурному напрямку звертаємо увагу тільки на найпривабливіші проекти. В цілому бачимо багато нових амбітних стартапів. Але більшість з них ще не доросли до нашої стадії. Наша рекомендація таким стартапам-подаваться в міжнародні акселератори, щоб отримати необхідний поштовх в зростанні».

Також досить активний на внутрішньому ринку інвестиційний фонд екс-мера Києва Леоніда Черновецького Chernovetskiy Investment Group в 2019 року не анонсував жодної публічної угоди.

Жодної угоди не провів фонд u.venture, який раніше зібрав $ 5 млн і в 2018-му зробив три угоди на більш ніж $ 1 млн.

У 2019 українська група компаній «ТАС», що належить Сергію Тігіпку (в яку входять Тасомбанк, Universal Bank і monobank), відзначилася інвестицією в стартап. Український Фінтех-стартап MyCredit залучив від «ТАС» $ 3 млн. У рамках угоди оцінка MyCredit перевищила $ 20 млн. Поки це єдина венчурна інвестиція групи. І не ясно, чи буде група інвестувати далі.

Євген Сисоєв поділився попередніми спостереженнями, які увійдуть до щорічного Dealbook Ukraine 2020:

«Обсяг інвестицій на посівних раундах і раунді А, напевно, дійсно впав: менше і в сумі, і в кількості. Причин може бути декілька:

 • Ряд фондів на ринку вже проінспектували попередні фонди, а нові ще не зібрали або недостатньо ліквідності через затримки з екзит.
 • У цьому році тільки один новий запущений фонд, що інвестує на посівний стадії - Genesis.
 • Запускати новий стартап стає все конкурентніше, більш капіталомістко і більш вимогливо з точки зору експертизи.
 • Галузі консоілідіруются, і багатьом фондам цікавіше вже ставити на «виграючих конячок».
 • Багато великих фондів, як Horizon, більше інвестує на Series B, і навіть AVentures частина коштів інвестував на стадії росту ».

Чому угод мало?

В основному, інвестори бачать причину в недостатності капіталу на внутрішньому ринку.

«У нашій воронці проектів набагато більше, ніж ми можемо профінансувати. Можливо, ця причина і є головною перешкодою для зростання кількості проінвестованих проектів », - каже Андрій Довженко з SMRK.

Самі стартапи наврядчі винні в тому, що інвесторів в Україні на них не знаходиться.

«Ми не бачимо, що є якісь принципові зміни за якістю або кількістю стартапів. Хороших стартапів в Україні вистачає, у мене складається враження, що загальний рівень істотно вище, ніж в Європі. Але відсутність дешевих грошей гальмує розвиток венчурного ринку», - говорить CEO Genesis Media Віталій Лаптенок.

На думку венчурного партнера TA Ventures Ігоря Перції, для українських стартапів низька активність вітчизняних фондів - не проблема.

«Кожному українському стартапу відкритий шлях до міжнародних венчурних фондів, і це нормальна практика. Величезна кількість німецьких стартапів піднімає гроші від британських фондів і навпаки, в цьому немає нічого страшного».

В цілому ж, в непублічних розмовах, інвестори вказують, що хороших стартапів на ринку не так багато, як про це прийнято говорити: ніяких «тисяч» хороших продуктів тут немає. Самі ж стартапи вказують, що місцеві інвестори не завжди охоче йдуть на контакт і часто процес підписання контракту сильно затягується на місяці. Як і процес отримання грошей.

Хто інвестував в 2019 році?

В цілому представники венчурної індустрії відзначили, що проблем зниження фінансування українськими фондами місцевих стартапів не бачать. Насправді ж, в кожній третин інвестиції в цьому році брав участь один і той же інвестор - TA Ventures. Це один з найстаріших українських фондів, який працює на ринку з 2010 року. За свою історію TA Ventures проінвестував понад 130 компаній. Заснувала і керує ним Вікторія Тігіпко.

За останні кілька років TA Ventures не особливо активно інвестував на внутрішньому ринку, інвестуючи переважно в західні стартапи. Однак в 2019-му TA Ventures став чи не найактивнішим українським інвестором.

Крім Liki24 і Mate Academy, TA Ventures також взяв участь в раунді RetargetApp на $ 1,5 млн і ContactKeeeper (через свій клуб ангельських інвесторів iclub.vc).

«Наш обсяг інвестицій в Українські проекти збільшився в зв'язку з тим, що проектів на підходящої нам стадії з засновниками, які нам підходять, стало більше, і тому ми не соромлячись інвестуємо в ті проекти, в яких бачимо майбутнє», - коменти партнер TA Ventures Ігор Перция.

Цього року фонд залучив партнерів, які активніше працюють на українському ринку з місцевими стартапами, а також запустив клуб ангельських інвесторів iclub.vc, через який також вкладає в місцеві стартапи. Все це могло вплинути на кількість угод TA Ventures на місцевому ринку.

AVentures Capital закрив в 2019 році дві публічні угоди: в Vieseven і Ciklum. За словами керуючого партнера фонду Євгена Сисоєва, активність фонду залишається на рівні.

«З урахуванням навіть тільки розкритих вище інвестицій, обсяг інвестицій AVentures - на рівні попередніх років. У нас випущено ще кілька термшіт, ми сподіваємося їх закрити, але угоди вже перейдуть в наступний рік ».

Фонд SMRK в цьому році не тільки зробив інвестиції в два стартапа, а й оформив свій перший великий екзит - з компанії Ajax Systems.

«За 2019 рік ми проінвестували два нових проекти і доінвестіровалі в старі. Закрили дуже успішну операцію з Ajax, на жаль, поки без деталей. Обсяг угод для нас залишився стабільним, без істотних відхилень », - коментує керуючий партнер SMRK Андрій Довженко.

В кінці 2018 року на ринку з'явився новий гравець - Genesis Investments. У 2019 відзначився першими інвестиціями.

«В Україні ми зробили за рік дві угоди - Liki24 і Mate Academy. Це були раунди з іншими фондами, сумарна інвестиція в першому випадку склала 1 млн, у другому - 580 000.

Також ми зробили кілька інвестицій в компанії з інших країн Східної Європи », - розповів CEO Genesis Media Віталій Лаптенок.

Що далі?

У 2020-му році держава почне інвестувати кошти в українські стартапи та розробки. Заявлений обсяг фонду - 440 млн грн. Це, можливо, дозволить частково вирішити проблему запуску нових проектів і їх зростання на перших етапах розвитку бізнесу. Що, як результат, спричинить за собою більш активне інвестування місцевими фондами на наступних етапах. З іншого боку, самих фондів більше не стає і ті, що були, свої активності не нарощують.